Çukurova Üniversitesi | Aday Öğrenci | Web Posta
Arama 
Ana Sayfa | English
 
ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ
YUMURTALIK MESLEK YÜKSEKOKULU
Dış İlişkiler | Bilgi Paketi

 
  Hakkımızda Yönetim Bölümler Personel Öğrenci İletişim  
 
  Ders Listesi
  Ders Programı
  Basınç Odaları
  Deniz Tahmin
  Yönetmelikler
  Fotoğraf Galerisi
  İlgili Dernekler

> Bölümler  >  Sualtı Teknolojisi        
   
Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümü
Sualtı Teknolojisi Programı 

     Giriş Koşulları

     Sualtı Teknolojisi programı eğitim süresi 2 yıl ve örgün eğitim olmaktadır. Programa MEB Denizcilik Meslek liselerinin Güverte, Güverte-Avlama, Yat Kaptanlığı bölümlerinden veya düz lise çıkışlı adaylar YKS sınavının TYT türünden puan alan öğrenciler tercih yapabilmektedir. Yeterli kontenjan dolmadığı takdirde, Programımıza, ÖSYM’nin belirlediği ek kontenjan tarihleri arasında başvurabilirler. Başvurma şartları ÖSYM kitapçığında belirtilmektedir. Programımız, özellikle sanayi dalgıçlığına yönelik eğitim vermek ve ülkemizin bu konudaki açığını eğitimli eleman yetiştirerek kapatmayı amaçlayarak kurulmuştur. Sadece SCUBA eğitimi veren bir dalış kulübüyle karıştırılmamalıdır.


 

 
Kayıt için gelecek tüm öğrencilerin, Kayıt için gelecek tüm öğrencilerin, Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Merkezlerinden “Birinci Sınıf Sanayi Dalgıcı olur” sağlık raporu almaları gerekmektedir. Bu programa başvurabilmek için yüksek öğretim kurumunun aradığı bütün koşullara ek olarak; vücut yapısı düzgün olmak; astım, bronşit, epilepsi, nefes darlığı, ileri derecede görme bozukluğu vb. biyolojik bozukluğu olmamak; bayılma, histeri marazi çarpıntı aşırı psikolojik duyarlık, davranış bozuklukları, kapalı alan korkusu, karanlık korkusu vb. psikolojik ve sinirsel hastalıklardan herhangi birine yakalanmış olmamak, kayıt sırasında bu konularda herhangi bir engel bulunmadığını ve dalışa engel yaratacak fizyolojik bir bozukluğunun olmadığını, Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Merkezlerinden sağlık raporu ile belgelemek gerekir.Program öğrencilerimiz kendi kişisel dalış malzemelerini (Maske, palet, snorkel, yüzerlik ceketi-BC, regülatör, patik, ağırlık kemeri) ilk eğitim-öğretim dönemi sonuna kadar kendileri tamamlamakla yükümlüdürler.Her yıl, bahar döneminde Akdeniz sahillerindeki bir dalış kulübüne eğitim gezisi düzenlenir. Öğrenciler bu gezilerdeki konaklama ve tekne-dalış masraflarına katkıda bulunurlar. Programımıza girecek öğrencilerin, özellikle, bu hususları dikkate almaları gerekmektedir.     
Tanıtım
     
        
Sualtı inşaatları, sudaki gemilerin karaya çekilmeden onarımı, sörvey çalışmaları, sualtı arama-kurtarma çalışmaları, sualtı boru ve iletişim hatlarının döşenmesi, sualtı boru hatlarının bakım-onarım işleri, basınç odası kullanma, dalış projeleri geliştirme, dalış organizasyonları kurma ve yönetme yeteneğine sahip teknik elemandır.  

Sualtı Teknolojileri Bölüm Mezunların Görevleri 

 
 
  -Sualtı yapılarının inşası ve onarımları işlemlerinde görev alır
  -Sistemle ilgili malzeme ve teçhizatın seçimi ve kurulması işlemini yapar,
 -Sualtında karşılaşılan  malzeme ve donanım arızalarını tespit eder ve sorunlara çözüm getirir,
  -Sualtına yapılacak dalışların güvenliği ile ilgili tedbirleri alır,
  -Sörvey çalışmaları yapar, rapor hazırlar ve önlemlerin alınmasını sağlar.
  -Deniz kazalarında, batıkların kurtarılması veya batmamış geminin su üstünde tamirinin   gerçekleştirilmesini sağlar.
  -Sualtında herhangi bir nesnenin arama ve kurtarma görevinde yer alır,
  -Sualtı boru hattı döşenmesinde ve bakım işlemlerinde görev alır,
 -Dalış organizasyonları, sağlık ve emniyeti ile ilgili kanuna dayalı yönetmelikleri bilir ve uygular,
  -Basınç odası teknikerliği görevini yerine getirir,
 -Dalış organizasyonlarında gerekli malzemelerin belirlenmesi ve malzemelerin kurulumunda görev alır.
  
Çalışma Ortamı ve Koşulları

     Meslek elemanları; deniz ve sualtı ortamında, üst seviyede güvenlik önlemleri altında genellikle açık alanlarda çalışırlar. Çalışırken mühendisler, doktorlar, dalış amirleri, kaptanlar, gemi personeli, teknisyenler, operatörler, müşteriler ve diğer çalışanlarla iletişim halindedirler
.